Anasayfa » Donanım » AMD Ryzen Pro 4000 Serisi
AMD Ryzen Pro 4000 Serisi

AMD Ryzen Pro 4000 Serisi

Intel ve AMD arasındaki işlemci savaşı dur durak bilmezken Lenovo, gelecek haftalarda çıkacak AMD Ryzen Pro 4000 işlemcilerini bilgisayarlarında kullanacağını açıkladı. Biz AMD’nin yeni Ryzen Pro 4000 serisi işlemcilerinin nasıl performans vereceğini merak ederken ortaya yeni bilgiler çıktı.

3DMark üstünde görünen detayları gören bazı kişiler, AMD’nin yeni Ryzen Pro işlemcilerinden ikisinin özelliklerini bizlerle paylaştı. Radeon Graphics ekran kartına sahip Ryzen 7 Pro 4750U ve Ryzen 5 Pro 5650 işlemcilerinin neredeyse tüm özellikleri bir grafik halinde önümüze sunuldu.

3DMark üstünde kendisini gösteren her iki işlemcinin de bir Lenovo bilgisayar üstünde kontrol edilmiş olması ek olarak dikkat çekti. Peki bu işlemciler neler sunuyor? Isterseniz, paylaşılan grafiğin sol kısmında yer edinen AMD Ryzen 7 Pro 4750U ile açıklamaya başlamış olalım.

Ortaya çıkan bilgilere bakılırsa Ryzen 7 Pro 4750U, 8 çekirdek ve 16 iş parçacığıyla 4,2 GHz hıza erişebiliyor. 3DMark, işlemcinin TDP kıymetini 0 olarak yansıtıyor şeklinde gözüküyor. Sadece bu durum muhtemelen 3DMark’ın işlemcinin TDP kıymetini ölçememesinden dolayı kaynaklanıyor.

Grafiğin sağ kısmındaki işlemcimiz ise AMD Ryzen 5 Pro 4650U. Bu işlemci, 6 çekirdeği ve 12 iş parçacığıyla 4 GHz hıza olanak sağlıyor. Bu işlemcide de Ryzen 7 Pro 4750U işlemcisindeki şeklinde TDP değerleri ölçülememiş olsa gerek zira bundan önceki işlemci şeklinde tekrardan 0 kıymeti karşımıza çıkıyor.

Bunun haricinde bu işlemcilerin ikisinin de birer Lenovo laptopu üstünde bulunmuş olduğu söylemiştik. İşte bu laptopların hangi laptoplar olduklarını bilmiyoruz. Sadece Lenovo, geçtiğimiz günlerde AMD’nin Ryzen Pro 4000 serisini ThinkPad T14, ThinkPad X13, ThinkPad L15 ve ThinkPad L14 laptoplarında kullanacağını söylemişti. İşlemcilerin gerçek performansının geçtiğimiz haftalarda tanıtılan Intel modellerini geçip geçmeyeceğini ilerleyen günlerde öğreneceğiz.

KAYNAK

Yazar Hakkında: Gurmelgyo
Tema Tasarım | Osgaka.com