Anasayfa » Teknoloji » Araştırmacılar, Hayvanlardan Esinlenerek Yeni Bir Yapay Zeka Çipi Tasarladı
Araştırmacılar, Hayvanlardan Esinlenerek Yeni Bir Yapay Zeka Çipi Tasarladı

Araştırmacılar, Hayvanlardan Esinlenerek Yeni Bir Yapay Zeka Çipi Tasarladı

Eskiden yapay zekanın bir alt dalı olmasına karşın, bugün bilimsel niteliği olan anlamda kendi ekosistemini yaratan bilgisayar görüşü, otonom araçlardan endüstriyel robotlara kadar birçok uygulama alanının ayrılmaz bir parçası konumunda. Ne var ki, robotik cihazlardaki görüntü tanıma ve işleme süreci, oldukca fazla informasyon işlem gücüne gerekseme duyuyor.

Bunun en mühim sebebi ise bir görüntünün yararlı olup olmadığına bakılmaksızın direkt olarak işlenmesi. Sınıflandırılmayan büyük miktardaki veri, görüntü tanıma işlevinin yavaşlamasına sebebiyet veriyor. Dolayısıyla, verileri dönüştürmeden yada aktarmadan ilkin yakalayan ve işleyen bir sensör, görüntüyü minimum güç harcayarak, daha süratli bir halde tanımlayabilir.

Avusturya’da bulunan Fotonik Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, hayvanların gözlerinin, görsel detayları beyne aktarmadan ilkin ön işleme şeklini yansılamak eden bir yapay zeka çipi tasarladı.  Nature dergisinde gösterilen araştırmaya nazaran ekip, çipi bir tek birkaç atom genişliğinde, ışık algılayan diyotlarla kazınmış bir tungsten diselenid tabakasından oluşturdu. Ondan sonra suni sinir ağı yaratmak için diyotları birbirlerine bağladılar.

Yonganın kalbindeki ‘tungsten diselenid’ adındaki araç-gereç, diyotların ışığa duyarlılığının harici olarak ayarlanabilmesi için benzersiz elektriksel özellikler sağlıyor. Bu, sinir ağının doğru yanıtları verene kadar diyotların hassasiyetini ayarlayabileceği ve görsel verileri sınıflandırmak suretiyle eğitilebileceği anlamına geliyor.

Görüntü tanıma ve işleme sürecini oldukca daha süratli ve verimli hale getirme yolunda coşku verici bir adım atan araştırmacılar, buna karşın daha gidilecek oldukca uzun bir yolun bulunduğunu söylüyorlar. Ekip şimdi, yapay sinir ağlarını oldukca daha büyük boyutlara ölçeklendirmek için çalışacak.

KAYNAK

Yazar Hakkında: Gurmelgyo
Tema Tasarım | Osgaka.com