Anasayfa » Mobil » Bazı Xiaomi Telefonlar, Global ROM Yüklendiğinde Kullanılamaz Hale Geliyor
Bazı Xiaomi Telefonlar, Global ROM Yüklendiğinde Kullanılamaz Hale Geliyor

Bazı Xiaomi Telefonlar, Global ROM Yüklendiğinde Kullanılamaz Hale Geliyor

Xiaomi’nin Çin için üretilen telefonlarına global ROM yükleme işi tarihe karışıyor.

Çinli elektronik devi Xiaomi, bildiğiniz üzere tüm dünyaya hizmet veren bir şirket. Şirketin tüm dünyaya sattığı ürünlerin haricinde bir de Çin’e özel olanlar var. Bu cihazları global hale getirmek ise oldukça zorlaşıyor.

Çin için üretilen, yani global versiyonu bulunmayan Xiaomi telefonlarına global ROM yükleyerek kullanmak mümkündü, ancak artık Xiaomi bu durumun önüne geçiyor.

Anti-Rollback mekanizması sayesinde eski MIUI sürümlerine dönülmesi halinde cihazların brick olmasını sağlayan Xiaomi, benzer bir özelliği Çin için üretilip sonradan global ROM yüklenen cihazlar için de getirdi. Bu şekilde bir yükleme yapmaya çalışan kullanıcılar ise “Cihazınız bu MIUI sürümüyle uyumlu değil” uyarısıyla karşı karşıya kalıyor.

Xiaomi’nin resmi olmayan bazı satıcıları bu yöntemle cihazları global olarak satabiliyordu. Bu hamleyle bu durumun önüne geçildi ve resmi satıcıların işi kolaylaştı. Xiaomi’nin bu kısıtlamayı uyguladığı cihazların tam listesi, kod adlarıyla birlikte şu şekilde:

Şunu da belirtelim ki, bahsedilen bu risk bootloader kilidi açılmamış cihazlar için geçerli. Bootloader kilidi açık bir Xiaomi cihaz kullanıyorsanız, TWRP veya fastboot yöntemleriyle istediğiniz yüklemeyi yapabilirsiniz.

Yazar Hakkında: Gurmelgyo
Tema Tasarım | Osgaka.com