Anasayfa » Bilim » Dünya Hakkında, Kendinizi Uzaylı Gibi Hissettirecek 8 Bilimsel Gerçek
Dünya Hakkında, Kendinizi Uzaylı Gibi Hissettirecek 8 Bilimsel Gerçek

Dünya Hakkında, Kendinizi Uzaylı Gibi Hissettirecek 8 Bilimsel Gerçek

Her gün uyuyup uyandığınız, okuduğunuz tüm tarihi bilgilerin üzerinde yaşandığı Dünya’yı ne kadar yakından tanıyorsunuz? Bir günün aslında tam olarak 24 saat olmadığını, Dünya’nın giderek yavaşladığını söylesek? Gelin hep birlikte hap gibi yutulabilir olan 10 küçük detaya yakından bakalım.

Dünya, Güneş Sistemi’ndeki en yaşlı gezegenlerden birisi olarak son 4.7 milyar yıldır kendi yıldızının etrafında dönüyor. Üzerindeki yaşam, bugüne kadar tespit edilen bulgulara göre sadece 150 ila 250 milyon yıldır var. Ondan önce Dünya, ıssız ve sıcak bir gezegendi.  

Yaşamsal koşulların oluşması milyonlarca yıl aldı. İnsan ise sadece yaklaşık 350 bin yıldır üzerinde yaşamını sürdürüyor. Bu açıdan bakında hala gezegende tatile gelen uzaylı bir ırk gibi olduğumuzu söyleyebiliriz. Bugün sizi Dünya’ya daha da yabancı kılacak 8 bilgiyi derledik, gelin hep birlikte bakalım. 

Aslında 23 saat 56 dakika 4 saniyede bir günlük döngü tamamlanır. Artan 3 dakika 56 saniyelik zaman dilimi, 4 yılda bir 366 gün yaşamamıza neden olur. Onu da 29 Şubat olarak adlandırıyoruz. 

Bu da 140 milyon yıl sonra bir günün 25 saat olacağı anlamına geliyor. Tabii o günleri insanlar görecek mi, orası ayrı muamma.

Yazar Hakkında: Gurmelgyo
Tema Tasarım | Osgaka.com