Anasayfa » Donanım » Dünyanın En Pahalı Askeri Helikopterleri
Dünyanın En Pahalı Askeri Helikopterleri

Dünyanın En Pahalı Askeri Helikopterleri

İnsansız hava araçlarının önemi giderek artıyor, uçakların askeri operasyonlardaki tesiri azalıyor. Sadece bu durum yük ve insan taşınmasını gerektiren bazı araçlar için geçerli değil. Helikopter ise bu araçlardan birisi olarak göze çarpıyor. Dünya genelinde pek fazlaca amaca uygun özelleştirilebilen dev pervaneli hava araçları, iş askeri teknolojilere vardığında pek de alternatif bırakmıyor.

Normal olarak sivil helikoptere sahip olmak da ekonomik açıdan zor, sadece bedeli her neyse verip satın alamayacağınız fazlaca sayıda helikopter de var. Bunlar için askeri alanda kullanılan helikopter modellerine de yakından bakmamız gerekiyor. Özel olarak tasarlanan fiziksel yapıları, uçuş ve manevra kabiliyetleriyle dikkatleri çeken dünyanın en pahalı helikoperlerini derledik.

Sikorsky denince aklımıza hemen Türk pilotların takla attırdığı Sikorsky S-70 geliyor. Helikopterin üretildiği ABD’de yetişen pilotlar bile “Black Hawk” adıyla bildikleri bu makinelere takla attıramıyorlar. Pilotlarımızın yüksek becerilerini bir kenarı bırakıp S-70’e geri dönelim.

Aviation tarafınca 1979 senesinde üretilen ve Bell Iroquois modelinin yerine geçen helikopter, asker taşıma görevlerinden görevli bir model. 1980’lerin başlangıcında görevlerine süregelen UH-60 Black Hawk, elektronik cenk donanımlarıyla donatıldığında ölümcül bir hava taşıtına dönüşebiliyor.

Helikopterin son versiyonları, iki tane General Electric 701D turboşaft motora sahip ve bu motor helikoptere çok büyük bir hız ve manevra kabiliyeti sağlıyor. Ağır silahlarla donatılabilen UH-60 Black Hawk, AGM-114 Hellfire roketleri ve AIM-92 Stinger güdümlü füzesiyle de donatılabiliyor. Helikopterin fiyatı 21 milyon dolar (130.302.900 TL)

Klasik bir Amerikan atak helikopteri olan AH-64 Apache modelini bilhassa Battlefield 3 ve 4 oynayan okurlarımız kolayca hatırlayacaktır. 1981 senesinde üretilen AH-64 Apache, iniş takımlarının içinde 30 mm M230 chain gun ile donatılmış olan devasa bir harp makinesi.

Düşmanlara korku salan görüntüsünün yanı sıra helikopterin yanında havadan havaya ya da yerden havaya kullanılan AGM-114 Hellfire ve Hydra 70 roket bölmelerine sahip. Helikopterin fiyatı 31 milyon dolar (191.899.300 TL).

Battlefield oyuncularının yakından tanıyacağı bir başka model olan Bell AH-1Z Viper, ABD Hava Kuvvetleri’ndeki görevine 2000 senesinde başladı. Seri atak platformu olarak üretilen Viper, benzer helikopterlere oranla daha uzun mesafelerde göreve gönderiliyor ve hedefleri fazlaca daha uzak mesafelerden tanımlayabiliyor.

AIM-9 Sidewinder ve AGM-114 Hellfire roketleri ile donatılan Bell AH-1Z Viper, benzer dört kanatlı cenk makinelerine nazaran yüzde 75 oranında daha azca hareket eden bölüme sahip. Bu da bu helikopterin dayanıklılığını diğerlerine oranla yüksek oranda artırıyor. Helikopterin fiyatı 31 milyon dolar (191.759.800 TL).

Rus Silahlı Kuvvetleri’nin birincil kara destek helikopteri olan Mi-35’in asıl kullanım amacı karada vazife alan askerleri korumak olsa da helikopter, bazı zamanlarda tıbbi yardım bazı zamanlarda ise düşmanı yukarıdan alt etme amacıyla kullanılıyor.

Kazam Mi-35’in tasarımı, kara birliklerine asker götürmek yada birlikleri almak için özel olarak üretildiği söyleniyor. Helikopterin geri çekilemeyen iniş takımları en sıkıntılı arazilere bile iniş yapabilmesini sağlıyor. Fiyatı 36 milyon dolar (222.688.800 TL).

Cenup Afrika Ulusal Müdafa Kuvvetleri’nin en gelişmiş atak helikopteri olması amacıyla üretilen Denel Rooivalk, birçok cenk uzmanı tarafınca fazlasıyla çevik bir cenk helikopteri olarak tanımlanıyor.

Tarafındaki ağır ve kuvvetli silahlara karşın muhteşem bir hıza ve manevra kabiliyetine haiz olan Denel Rooivalk, çift turboşaft motora haiz ve bu mevzuda birçok rakibine fark atıyor. Helikopterin fiyatı 41 milyon dolar (254.031.900 TL).

Fransız havacılık şirketi Aérospatiale ve Batı Almanya kökenli MBB iş birliği ile üretilen Eurocopter, Avrupa’nın Sovyet askeri helikopterlerine yanıt verme isteği doğrultusunda ortaya çıkmıştı. 1980’lerin sonlarına doğru üretilen fazlaca amaçlı hava aracı zırhlı bulgu, anti-tank operasyonları ve yakın hava desteği şeklinde birçok vazife alıyordu.

Eurocopter’in fazlaca yönlü yapısı, helikopterin üst düzey uçuş performansı ve atış enerjisini kombinlemişti ve ortaya tam anlamıyla bir harp makinesi çıkmıştı. Eurocopter, yüksek performanslı ateş gücünün yanı sıra oldukça çevikti. Helikopterin fiyatı 43 milyon dolar (266.423.700 TL).

Sea Hawk, ABD Birliği’nın büyük bir deniz harbinde kullanılabilecek bir helikoptere gerekseme duyması sebebiyle üretildi. Arama kurtarma kapasitesi yüksek olan ve içinde birçok ekipman bulundurabilen Sea Hawk, savaş gemilerine karşı durabilecek silahlarla da donatılabiliyordu. Boyutu ve gelişmiş kabiliyetleriyle Sea Hawk, dünyanın en pahalı askeri helikopterleri arasındaki yerini aldı. Helikopterin fiyatı 50 milyon dolar (309.987.000 TL).

Birkaç Avrupalı havacılık şirketinin birleşmesiyle üretilen NH-90, hem kara harekatı hem de deniz harekatlarında NATO ülkelerine destek olması amacıyla 2007 senesinde üretildi. Fly by Wire sistemine sahip olan ilk helikopter olan NH-90, geleneksel manuel kontrollerin yanı sıra tamamen elektronik bir arayüze sahipti. 13 ayrı ülkede 2 ana varyasyonu olan NH-90, Taktiksel Ulaşım Helikopteri ve NATO Frigate Helicopter olarak kullanılıyor.

V-22 Osprey, 2007 yılından beri ABD Silahlı Kuvvetlerinde vazife alıyor ve bilhassa Deniz Piyade Kolordusu’na destek oluyor. Helikopteri öteki helikopter modellerinden fazlasıyla ayıran tasarımı, ona bir uçağın hızını ve çabukluğunu veriyor. Üstündeki pervaneler ise helikopterin dik iniş ve kalkış yapabilmesini sağlıyor.

Osprey, 1980’lerin sonlarına doğru kontrolden çıkan geliştirme maliyeti sebebiyle kötü şekilde ünlendi. 1986’da 2,5 milyar dolar olarak belirtilen geliştirme bütçesi, 1988’de 30 milyar dolara kadar uçtu. Helikopterin uçak gemilerine sığması için kanatlarının katlanabilmesi şeklinde özellikler bu maliyete en fazlaca sebep olan durum oldu. Uçağın satış fiyatı ise 72 milyon dolar (446.371.200 TL) olarak belirlendi.

Sikosrky / Lockheed King Stallion, ABD Deniz Piyade Kolordusu’nun en yeni ağır vazife helikopteri olmasının yanı sıra bu zamana kadar üretilen en pahalı askeri helikopter. Eski Super Stallion modellerinin yerine geçmesi için hemen hemen geliştirilme aşamasında olan CH-53K King Stallion, daha büyük miktarlarda savaş materyalini daha verimli şekilde taşıyacak.

30 metrelik genişliği ve 8 metrelik uzunluğunun getirmiş olduğu devasa kargo kısmı, King Stallion’ın iki tane tamamen yüklenmiş palet yada tamamen zırhlı bir Humvee’yi içinde taşıyabiliyor. Her biri 7.500 beygir güç üreten iki tane General Electric T408 motoru, bu canavarı 170 knot hıza çıkarabiliyor. Helikopterin prototipleri 2014’ten beri üretilerek uçuş testlerine çıkarılıyor. Devasa ve pahalı helikopterin fiyatı ise 95 milyon dolar (588.983.850 TL).

KAYNAK

Yazar Hakkında: Gurmelgyo
Tema Tasarım | Osgaka.com