Anasayfa » İnternet » Google’ın İlk Günleri Hakkında Fazla Bilinmeyen 5 İlginç Gerçek
Google’ın İlk Günleri Hakkında Fazla Bilinmeyen 5 İlginç Gerçek

Google’ın İlk Günleri Hakkında Fazla Bilinmeyen 5 İlginç Gerçek

Günümüzde bir dünya devi haline gelen Google’ın ilk yıllarına dair oldukça mütevazı ve ilginç 5 gerçek.

20 senedir internet dendiği vakit ilk anılan isimlerden biri olan ve özellikle arama motoru konusunda neredeyse rakipsiz olan Google, kuruluş aşamasında bu denli dev bir firma olacağını öngörmüyordu. İki doktora öğrencisinin bir arama motoru geliştirme fikriyle ortaya çıkan proje, şu an birçok alanda faaliyet gösteren bir teknoloji devine dönüşmüş olsa da şirketin ilk yılları oldukça mütevazıydı. Karşısınızda Google’ın ilk yıllarına ait fazla bilinmeyen 5 ilginç gerçek.

Google kurucuların biri olan Sergey Brin, Stanford Üniversitesi’nde gerçekleşen bir okul gezisinde görevli olarak bulunuyormuş. Olayı ilginçleştiren gerçekse; okulu gezdirdiği öğrenci grubunda bulunan isimlerden birinin Google’ın gelecekteki bir diğer kurucusu Larry Page olmasıymış. İkili, Larry Page’in okula kayıt yaptırmasının ardından tekrar tanışarak bugünlere kadar gelmeyi başardı.

1996 yılında bir proje kapsamında Pagerank algoritması geliştiren ikili o sıralar ulaşabildikleri 4 GB disk kapasiteli bilgisayarların yetersiz olduğunu fark edince 10 adet 4 GB’lık diski legolardan yapılmış bir kasa oluşturarak çalıştırmayı başardılar. Söz konusu lego kasalı projeyi Google’ın ilk sunucusu olarak lanse edebildiğimiz gibi şirket logosunun oluşmasında da etkili bir faktör olarak kabul edebiliriz.

Teknoloji ve yaratıcılık konusunda adeta bir deha olan ikili isim konusunda neredeyse oldukça talihsiz bir karar vermek üzereymiş. Fikirleri değişmiş olmasaydı şu sıralar tüm dünya Google yerine “sırt masajı” ismini kullanıyor olacaktı. Üstelik Google’lamak terimi çok farklı yanlış anlaşılmalara sebep olabilirdi.

İsmini oldukça başarılı bir kelime oyunundan alan ve vermek istediği mesajı sonuna kadar veren Google, temel olarak 1 sayısının yanına getirilmiş 100 adet sıfırı tasvir eden Googol teriminden türetilmiştir. İnternet ve Bilgisayar teknolojisinin dayandığı 1’ler ve 0’lar düşünüldüğünde, uçsuz bucaksız sayıda 0’dan oluşan bu sayı Google’ın gücünü ve hedeflerini temsil ediyor.

Google’ın özel günlerde kimi zaman ülkelere özel, kimi zaman da dünya çapında yaptığı logo değişimine “Doodle” adı veriliyor. Google’ın ilk kullandığı Doodle’ın amacı ise günümüzden bir hayli farklı. Şirket, tüm çalışanlarının Burning Man adlı bir rock festivaline gittiğini ve görev yerlerinde olmadıklarını haber vermek için Burning Man festivalini temsil eden bir tasarımı logolarına eklemiş.

Yazar Hakkında: Gurmelgyo
Tema Tasarım | Osgaka.com