Anasayfa » Donanım » Köprü İnşaatlarını Hızlandıracak ve Ucuzlatacak Yeni Yöntem
Köprü İnşaatlarını Hızlandıracak ve Ucuzlatacak Yeni Yöntem

Köprü İnşaatlarını Hızlandıracak ve Ucuzlatacak Yeni Yöntem

Avusturya’daki Viyana Teknoloji Üniversitesi’nden (TU Wien) mühendisler, köprü yapımını kolaylaştırıp ucuzlatacak yeni bir teknik geliştirdiler. ‘Şemsiye yöntemi‘ denen bu yeni yöntemle beraber köprülerin daha süratli, daha ucuz ve daha gelişmiş bir halde inşa edilmesi mümkün olacak şeklinde görünüyor.

TU Wien’deki mühendislik ekibinin bu tekniğe 2006 yılından beri çalmış olduğu ortaya çıktı. O günden bu yana teknik hakkında deneyler meydana getiren ve ince ayarlarla geliştiren ekip, geleneksel köprü yapım tekniklerini bir kenara bırakmış. Bu geleneksel yöntemler içinde iskele kurup betonarme demirini yerleştirerek yapının içini betonla doldurmak şeklinde yöntemler yer ediniyor.

Yeni teknikle beraber, köprü ‘kapalı bir şemsiye‘ şeklinde inşa ediliyor ve sonrasında nihai pozisyonuna gelecek şekilde ‘açılıyor.’ Sonrasında da oyulmuş kirişler betonla dolduruluyor ve yapının öteki elemanları da tamamlanıyor. Tasarımcı Johann Kollegger, yapı iskelesi kurularak köprü inşa etmenin aylar sürdüğünü, yeni dengeli alçaltma yönteminin elemanlarının iki ila üç gün içinde kurulabileceğini, alçaltma sürecininse üç saat civarında sürdüğünü kaydediyor.

Ekibin örnek köprüsü Lafnitz Nehri üstüne kuruldu. Köprünün ayakları arasındaki açıklık 72 metreyi bulurken bölümlerin arası papatya çeklindeki zincirlerle birbirine bağlanabiliyor ya da daha uzun köprülere bağlanabiliyor. Köprünün her kirişi 50 tonun üstünde bir ağırlığa sahip ve uzunca bir süre içinde dikkatlice ve bakışımlı bir şekilde alçaltıldı. Ağır kirişlerin eşit ve sabit bir şekilde alçaltılması hidrolik kullanılarak gerçekleştirildi.

TU Wien ekibinin açıklamasında açıkça belirtilmese de yeni teknikle beraber kısa mesafelerde sadece derin uçurumlarda yapılacak inşaatların geliştirilmesinin önü açılacak şeklinde görünüyor. Mesela Himalayalar ya da Çin’in güneyindeki otoyollar ve demir yolları için bu teknikler gündeme gelebilir. Yeni tekniğin hakikaten kullanılmaya başlanmasıyla beraber, bu tip viyadük ve köprü yapımları hem daha süratli hem de daha güvenli bir hale gelebilir.

KAYNAK

Yazar Hakkında: Gurmelgyo
Tema Tasarım | Osgaka.com