Anasayfa » İnternet » Onedio’nun Yönetmeni Tuğrul Uğur ile YouTube Hakkında Her Şeyi Konuştuk
Onedio’nun Yönetmeni Tuğrul Uğur ile YouTube Hakkında Her Şeyi Konuştuk

Onedio’nun Yönetmeni Tuğrul Uğur ile YouTube Hakkında Her Şeyi Konuştuk

Webtekno YouTube Röportajları serisinin yeni bölümüne hoş geldiniz. Bugün konuğumuz Onedio Video içeriklerinin ve Türkiye’nin en hızlı yükselen kanallarından BaBaLa TV’nin yönetmeni Tuğrul Uğur. Bir yönetmenin gözünden YouTube’a, sinema dünyasına ve internete daha yakından bakıyoruz.

Onedio Türkiye’nin en büyük içerik platformu haline gelmiş durumda. Bu yükselişinde onun mutfak işlerinden sorumlu olan ekibin çok büyük bir payı var. Özellikle video içerikleriyle her zaman gündem yaratmayı başardılar. Bazen tartışmalı içeriklerle gündem oldular, bazen de toplumun bam teline vuran tespitleriyle… 

Videoların mutfak ekibinden sorumlu olan kişilerden birisi de yönetmen Tuğrul Uğur oldu. Geçtiğimiz yıl yayın hayatına başlayan BaBaLa TV kanalı da yine Uğur’un yönetmenliğinden çıkan videolarla büyük başarı elde etti. BaBaLa TV, elde ettiği gelirin hepsini şehit ve gazi aileleriyle paylaşıldı. YouTube Röportajları köşemize davetimizi kırmayan Tuğrul Uğur ile YouTube, sinema ve internet bağımlılığına kadar her şeyi konuştuk. Haydi, hazırsanız başlayalım.

Şahin: YouTube’u, yeni medyayı, içerik üretimini bir kenarı bırakıp önce Tuğrul’u tanıyalım. Bize biraz kendinden, kamera arkasında ya da önünde görünmeyen kişiliğinden bahseder misin? Bu işlere nasıl merak saldın, çıkış noktan ne oldu?

Şahin: Onedio, Türkiye’nin en büyük içerik platformu. Özellikle senin döneminde yakaladığı ivme muhteşem. Orada işler ne alemde? Geleceğe yönelik planlarınız neler, izleyiciler sizden ne beklemeli?

Şahin: Onedio’nun bazı içeriklerine yoğun eleştiriler gelmişti. (Devlet ve vakıf üniversiteleri yemeklerine ilişkin olan video, kadınları metalaştırdığını belirten içerikler vb.) Eleştirilere yönelik açık bir cevabın var mı? Onedio’nun bu konudaki tavrı nedir?

Şahin: Ağabeyin Oğuzhan Uğur ve kendisinin BaBaLa TV ile ciddi bir iddiası var. Sence “Türkiye’nin yeni medya televizyonu olma” iddiası ne kadar tutarlı? BaBaLa bir gün Onedio olabilir mi?

Şahin: YouTube Türkiye’deki içerik kalitesini nasıl buluyorsun? Başarılı bulduğun isimler kimler?

Şahin: Yönetmenlik kimliğinle sinema filmi ya da dizi gibi bütçeli iş planın var mı? İlerleyen dönemlerde sinema salonlarında senin yönettiğin filmleri izleyecek miyiz?

Şahin: Sosyal medya bağımlılığı hakkında muhakkak bir fikrin vardır. İzleyicilerin psikolojik durumu açısından, Türkiye’deki yayıncılığın geleceğini nasıl görüyorsun?

Şahin: Yeni medyanın önlenemez yükselişiyle, yeni medyaya muhtaç geleneksel ünlüler ortaya çıkmaya başladı. Geleneksel ünlüler, toplumun gözünde güven sahibi olan insanlardı. Yeni medyada çoğu aynı güveni bulamadı. Peki yeni medya simalarına ne kadar güvenmeliyiz?

Şahin: Sinemadan anladığın için doğrudan söylüyorum. Bize tavsiye edebileceğin 5 film, 3 edebiyatçı ve 1 yönetmen adı söyler misin?

Tuğrul: Bir yönetmene sorulan en zor soru 🙂 Şu an aklıma ilk gelenleri sayıyorum:

Film:

Tuğrul: Bu arada Türk dizilerinde de BÖRÜ ve Behzat Ç. Ankaralı olduğumdan Behzat Ç.’nin yeri bambaşka. Bunu eklemeden geçmek istemedim.

Edebiyatçı:

Yönetmen: Quentin Tarantino

Tuğrul: P!NÇ’te aşırı eğleniyoruz ve çok seviyorum ama benim her zaman tercihim Mevzular. Çünkü çevresi istihbaratçılarla dolu bir adam bir şeyler anlatıyorsa kulak vermek gerekir.

Bizi kırmayıp davetimizi kabul ettiği için, Onedio ve BaBaLa videolarının beyinlerinden yönetmen Tuğrul Uğur’a teşekkür ediyoruz. 

YouTube Röportajları serimizin önceki bölümlerine aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz:

Yazar Hakkında: Gurmelgyo
Tema Tasarım | Osgaka.com