Anasayfa » Mobil » Oppo A7, Vivo Y95 ve Xiaomi Mi 8 Lite Karşılaştırması: Hangisi Daha İyi?
Oppo A7,  Vivo Y95 ve Xiaomi Mi 8 Lite Karşılaştırması: Hangisi Daha İyi?

Oppo A7, Vivo Y95 ve Xiaomi Mi 8 Lite Karşılaştırması: Hangisi Daha İyi?

Geçmiş yılların üst düzey telefonların özelliklerini bu yıl orta segment telefonlarda bulmak mümkün olmuştu. İşte biz de orta segment telefonlardan 3 tanesinin özelliklerini ve sonucunda hangisinin daha iyi olduğunu sizler için anlattık.

2018 yılında telefon dünyası yükselişini sürdürmeye devam etti. En çok göze çarpan telefonlar ise orta sınıftan çıktı. Aralarında harika kameralı, çok uygun fiyatlı ve mükemmel tasarımlı olanlar bir adım öne çıktı. Bu haberimizde Çin’den çıkan ve fiyat – performans  konusunda iddialı olan 3 telefonu karşılaştıracağız.

Bu telefonların hepsi tasarım olarak gayet güzel, ancak Vivo Y95 diğerinden bir tık öne çıkıyor. Çünkü ön kamera çentiği diğerinden daha küçük ve ekran gövde oranı gayet kabul edilebilir bir seviyede görünüyor. Oppa A7, her ne kadar Vivo Y95 ile benzerlik gösterse de arka kamera yapısı ile farkını koyuyor ama ön kamera çentiğinin büyük olması bizi üzüyor. Son olarak Xiaomi Mi 8 Lite çok çekici bir arka tasarıma sahip ama çentiğin büyüklüğü bu noktada telefonu geri plana itiyor.

Burada ise Xiaomi Mi 8 Lite birinciliği elde ediyor, çünkü FULL HD görüntü çözünürlüğü 6 inçten daha büyük ekranlarda önemli bir özelliktir. Diğer iki telefonun bu desteği sunamaması ise üzücü bir detay.

Xiaomi Mi 8 Lite, diğer iki telefondan daha iyi bir işlemciye sahip olduğu için en iyi performanslı telefon diyebiliriz. Ayrıca en fazla RAM ve depolama alanı da bize Mi 8 Lite ile geliyor.

Burada da Xiaomi diğer markaların önüne geçiyor. Daha yüksek çözünürlüklük ve otomatik odaklama imkanı olan bir selfie kamerasının yanı sıra geniş açılı iki ana kamerası ile güzel fotoğraflar çekmemizi sağlıyor. 

Oppa A7, en büyük bataryaya sahip telefon ve ekranın HD olmasından dolayı bir günü rahatlıkla çıkarmamızı sağlıyor. Vivo Y95 ise biraz küçük bir batarya ile gelmesine rağmen optimize edilmiş yazılımı ile kullanıcıyı yarı yolda bırakmıyor. Mi 8 Lite ise, bataryanın küçüklüğü ve FULL HD ekranı yüzünden bizi üzse bile hızlı sarj desteği ile bu durumu dengeliyor.

En iyi performans ve kamerayı bize sunan Xiaomi Mi 8 Lite, 200 dolar gibi bir fiyat ile yurtdışında satışa sunuldu. Oppa A7 ise 308 dolar ve Vivo Y95 285 dolardan satışa sunuldu. Burada hem fiyat hem de performans olarak Xaiomi Mi 8 Lite birinci olsa bile diğer cihazların da sundukları performans ile fiyatları kabul edilebilir bir orana göre gidiyor.

Yazar Hakkında: Gurmelgyo
Tema Tasarım | Osgaka.com