Anasayfa » Donanım » Sesle Yönünü Bulan Drone Geliştirildi
Sesle Yönünü Bulan Drone Geliştirildi

Sesle Yönünü Bulan Drone Geliştirildi

Drone teknolojisi oldukça ciddi bir atılım içinde. Hemen her alanda bu hızla gelişen teknolojinin yeni örnekleri ortaya çıkıyor ve hızla gelişen teknolojinin yeni kullanım alanları olabileceği görülüyor. Haliyle bilim adamları ve mühendisler de daha gelişmiş dronelar yapmak için çalışıyor.

Purdue Üniversitesi mühendisleri, droneları hoparlör ve dört mikrofondan oluşan bir sistemle donatarak yaptıkları çalışmalarda, droneların sesi algılayarak hareket edebilmesini sağlamış oldu. Böylece kendi yol bulabilen dronelar için yeni bir adım atıldı.

SIAM Journal on Applied Algebra and Geometry adlı dergide piyasaya çıkan çalışmada, bu hızla gelişen teknolojinin vasıta park sistemleri ve engellilere yön bulma mevzusunda destek olma benzer biçimde alanlarda kullanılabileceği açıklandı.

Yarasalar yer-yön bulmak için çığlık atmalarıyla biliniyor. Ses dalgalarının kendilerine geri dönüş süresine gore mesafeleri, dalgaların bozulup bozulmadığına gore de yol üstündeki nesneleri tanımlıyorlar.

Deneydeki dronelar da aşağı yukarı aynı şekilde çalışıyor. Hoparlörden verilen sesin mikrofondan algılanma süresine ve şekline gore vasıta etrafındaki nesneleri algılıyor ve hareket ediyor. Deneyde kullanılan araçlar içinde bulundukları odanın duvarlarını isabetli şekilde tanımlayabildi ve kendini çarpışmalardan korudu.

Araştırmacıların kullandığı aygıt, bir tek hoparlörlerden çıkan sesin mikrofona çarpma süresini hesaplamıyor, her bir miktofonun sesi algılama süreleri arasındaki farkı da hesaplıyor. Böylece mesafeler, şekiller ve boyutlar da belirlenebiliyor.

Bu yöntem ek olarak normalde duvar olmayan, droneu şaşırtmak için yerleştirilmiş hayalet duvarların’ da fark edilebilmesini ve aşılabilmesini sağlamasıyla dikkat çekiyor. Bir sonraki aşamadaysa drone ile minik boyutlu nesneleri tespit edebilmek var.

Bu teknoloji ileride engellilerin daha kolay hareket etmesine ve yön bulmasına, araçların daha kolay park edebilmesine, lüzumlu durumlarda droneların arama kurtarma çalışmalarında daha verimli olmasına yol destek verecek.

KAYNAK

Yazar Hakkında: Gurmelgyo
Tema Tasarım | Osgaka.com