Anasayfa » Mobil » Türkiye Yerine ABD’den Alacağınız Yeni Bir iPhone Xs, Xs Max veya XR Ne Kadara Mal Olur?
Türkiye Yerine ABD’den Alacağınız Yeni Bir iPhone Xs, Xs Max veya XR Ne Kadara Mal Olur?

Türkiye Yerine ABD’den Alacağınız Yeni Bir iPhone Xs, Xs Max veya XR Ne Kadara Mal Olur?

Apple her yeni iPhone modelini piyasaya sürdüğünde, en çok merak edilen konulardan birisi de telefonların ABD’ye gidilip alındığında ne kadara mal olduğudur. Gelin 2018 model iPhone’ların ABD’ye gidilip alındıklarında ne kadar mal olacaklarına hep birlikte bakalım.

Yeni iPhone modellerinin ABD ve Türkiye arasındaki uçurum gibi olan fiyat farkları, bu yıl da gündemden düşmeyecek. Geçtiğimiz yıllara nazaran daha önemli bir soru haline gelen yurt dışı alımları, dolar kurunun bir yılda neredeyse ikiye katlanmasıyla daha da merak edilir bir hal aldı. 

Apple’ın 12 Eylül 2017’de iPhone X, 8 ve 8 Plus’ı tanıttığı tarihte dolar kuru 3.40 TL’den açılış yapmıştı (Bu kur üzerinden yurt dışı alımlarına ilişkin geçen yıl yaptığımız habere göz atabilirsiniz). 12 Eylül 2018’de ise iPhone Xs, Xs Max ve XR modellerini gördük, dolar kuru ise aynı gün 6.44 TL seviyesinden açılış yaptı. Bu büyük fark, Apple’ın diğer bütün ürünlerine eş zamanlı zam olarak yansıdı.

ABD’ye gidilip satın alınan bir iPhone’nun Türkiye’de kullanılabilmesi için aşılması gereken bazı engeller var. Bunlardan ilki, ABD’de uygulanan %.7.25’lik satış vergisi. Cihazları ABD’de satın aldığınız zaman vergili gerçek maliyetleri şöyle oluyor:

Artık ABD’den satın alınan son model iPhone’u Türkiye’de kullanmaya hazırsınız. Peki her model için ne kadar ödeme yapmamız gerek? 

Gördüğünüz üzere tüm masraflarla Türkiye’deki vergi uygulamalarından muhaf tutulan yeni iPhone’lar 10 bin TL’nin üzerine çıktı. Bu durum, Türkiye’deki resmi satışlarının ne denli yüksek olacağına dair bir işaret. 

Türkiye’de satılan bir iPhone ÖTV (%25), TRT Bandrolü (%10) ve bu işlemlerden sonra oluşan rakama ek olarak %18 KDV uygulaması yapılıyor. Bunun üzerine satış noktalarına ve mağazalara göre değişen kar tutarları da ekleniyor. Böylece en ucuz model olan iPhone XR’ın 10 bin TL dolaylarında, en pahalı iPhone Xs Max’ın da 15 bin TL dolaylarında olması bekleniyor. Gelin biz yurt dışından satın alınan iPhone’a ne kadar harcama yapacağımızı hesaplamaya devam edelim.

ABD’den iPhone’u almak için Apple’ın Kaliforniya Cupertino’daki genel merkezinde yer alan mağazasına gittiğinizi varsayalım. İstanbul – San Francisco arasında en ucuz uçak bileti 3.484 TL olarak etiketlendirilmiş durumda. Geri dönüş için de aynı masrafı yapacağınızı düşünürsek, bu rakamı ikiye katlamanız gerekiyor. Bir de San Francisco’dan Kaliforniya’ya, oradan da Cupertino’daki Apple genel merkezine kısa süreli yolcuklarınız için küçük harcamalar söz konusu. 

Eğer yolculuk yapmak istemiyor, ABD’de tanıdıklarınız bulunuyorsa tüm bu yol masraflarından kurtulup, toplam maliyet tablosundaki fiyatlarla alım yapabilirsiniz.

Not: iPhone X’un tanıtım tarihindeki başlangıç fiyatı 999 dolardı. Bu yıl aynı tarihte iPhone Xs’in başlangıç fiyatı da 999 dolar olarak açıklandı. ABD’de fiyatlar arasında fark oluşmazken, cihazı oradan alıp getirseniz bile +3.125 TL’lik bir fark oluşmuş durumda. Resmi Türkiye fiyatları açıklandığında, yine geçtiğimiz yılın fiyatlarıyla bir kıyaslama yapacağız, takipte kalın.

Etiketler:
Yazar Hakkında: Gurmelgyo
Tema Tasarım | Osgaka.com